advertise

لوله پلی اتیلن و کارایی آن چیست ؟

لوله پلی اتیلن به عنوان یکی از پرکاربردترین لوله ها در چند دهه گذشته از خانواده ترموپلاستیک ها است. لوله پلی اتیلن به اختصار PEگفته می شود لوله هایی هستند که از مواد اولیه پلی اتیلن در گرید های مختلفی تولید می شوند. به دلیل کیفیت بالا ومزایای زیاد آن که‌ انعطاف پذیر بودن یکی از آنها است این جنس از لوله موارد استفاده گسترده ای دارد و اینکه لوله پلی اتیلن دارای عملکرد بسیار مناسب در آب و هوای معتدل هستند. صنعت تولید لوله پلی در پنجاه سال گذشته با پیشرفت هایی که در زمینه تولید انواع لوله ها و اتصالات پلی اتیلنی همراه بوده است خود را جایگزینی مناسی برای انواع لوله های فلزی ، GPR، PVC و.... می باشد. استحکام، دوام و روش نصب آسان لوله ها و اتصالات پلی اتیلنی در صنعت کشاورزی، برای انواع آبرسانی ها باعث شده است که استفاده از این نوع لوله‌ ها با رشد چشمگیر مواجهه شود.از لوله پلی اتیلن برای هدایت رواناب های سطحی و انشعابات بزرگ و کوچک استفاده می شود.مجموعه نوین قطره در این مقاله به بررسی نوار تیپ و کارایی آن نیز می پردازد،پس در ادامه مطلب همراه ما باشید.


مزایای کلی استفاده از لوله های پلی اتیلن

●لوله پلی اتیلن نسبت به لوله های فلزی و بتنی وزن سبک تری دارند .
●حمل نقل آسان‌تر
●نصب نصب و اتصال پذیری راحتر
●اتصاالت متنوع پلی اتیلنی
● لوله ها و اتصالات پلی اتیلنی طول عمر بسیار طولانی دارند و تحت تاثیر عوامل محیطی قرار نمی گیرند.
●لوله های پلی اتیلنی با دارا بودن استاندار آب شرب، جهت مصارف آبرسانی شهری و روستایی مناسب هستند.

●در صورت جوشکاری استاندارد و نصب و اجرای صحیح این لوله ها دچار نشتی نخواهند شد.
●لوله های پلی اتیلن در برابر بسیاری از مواد شیمیایی مقاوم هستند و دچار خوردگی نمی شوند.
●شبکه های اجرا شده توسط لوله های پلی اتیلن دارای هزینه پایین تری نسبت به شبکه های مشابه ایجاد شده با لوله های فلزی می باشد و همچنین در بسیاری از پروژه های آبرسانی و آبیاری کشاورزی نیازی به ایجاد این نوه بستر سازی ها برای اجرای لوله های پلی اتیلن نبوده و هزینه ها کاهش می یابد.
●هزینه تعمیر و نگهداری سالیانه و یا بازسازی خطوط انتقال در صورت استفاده از این لوله ها بسیار پایین خواهد بود به دلیل انعطاف پذیری باالی لوله های پلی اتیلن


انواع لوله های پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن در انواع تک جداره و لوله پلی اتیلن دو جداره در قطر های مختلف دو نوع دسته مهم در لوله های پلی اتیلنی می باشند. همچنین این لوله ها در سایز ، ضخامت لوله و نوع و درصد مواد اولیه به کار رفته در تولید آنها متفاوت هستند. برای تهیه و خرید این لوله ها باید ابتدا نوع کاربری آنها را تعیین کرد و سپس اقدام به خرید لوله ها با سایز و ضخامت مناسب کرد. معیار ها و عوامل متعددی در تعیین قیمت نهایی لوله های پلی اتیلن موثر هستند. نوع مواد اولیه ، گرید مواد اولیه و میزان خلوص این مواد و موارد دیگر تاثیزگذار در قیمت ها سایز و ضخامت لوله ها هستند . قطر و فشار لوله ها از دیگر عوامل محسوب می شوند ، هرچه میزان فشار در لوله ها باالتر باشد قیمت و وزن ها افزایش می یابد. فشار در لوله های پلی اتیلن از ۵.۲ بار تا ۲۰ بار متغیر است.


سایز لوله‌های پلی اتیلن

سایز لوله های پلی اتیلن در جداول استاندارد بین المللی و استانداردINso۱۴۴۲۷براساس میلیمتر است و جداول مشخصات لوله پلی اتیلن، لوله ها را براساس ضخامت و وزن تقسیم بندی کرده اند سایز لوله ای پلی اتیلن از ۱۰ میلیمتر ۷۵۰ میلیمتر توجیح اقتصادی دارد و لوله بزرگتر از ۷۵۰ میلیمتر جهت کاربری های خاص و متفاوت که دیگر لوله ها کارایی بهره‌وری مناسب ندارند استفاده می شود لوله های براساس استاندارد DIN۸۰۷۴ولستاندارد ISIRI۱۴۴۲۱زرای لوله پلی اتیلن PE۱۰۰طراحی شده است.دو مدل لوله پلی اتیلن وجود دارد نوع PE۸۰ تولید کنندگان با تولید این مدل دریافتند که با افزایش دانسیته مواد به محصول می‌توان فشار بیشتری وارد کرد و از ضخامت و وزن آن کم نمود و نوع دیگر لوله پلی اتیلن می‌توان به PE۱۰۰ اشاره نمود که این گروه از لوله ها بهترین مواد اولیه تولید می‌شود با کاری بیشتر و وزن کمتر و تحمل فشار بیشتری را دارد.


سایز های لوله‌های پلی اتیلن تک جداره

لوله پلی اتیلن سایز ۲۰ میلیمتر لوله‌ پلی اتیلن سایز ۲۵میلیمتر لوله پلی اتیلن سایز ۳۲میلیمتر لوله پلی اتیلن سایز ۴۰ میلیمتر لوله پلی اتیلن سایز ۵۰ میلیمتر لوله پلی اتیلن سایز ۶۳ میلیمتر لوله پلی اتیلن سایز ۷۵ میلیمتر لوله پلی اتیلن سایز۹۰میلیمتر

لوله پلی اتیلن سایز ۱۱۰ میلیمتر لوله پلی اتیلن سایز ۱۲۵ میلیمتر لوله پلی اتیلن سایز ۱۶۰میلیمتر لوله پلی اتیلن سایز ۲۰۰میلیمتر لوله پلی اتیلن سایز ۲۵۰میلیمتر لوله پلی اتیلن سایز ۳۱۵ میلیمتر لوله پلی اتیلن سایز ۴۰۰ میلیمتر لوله پلی اتیلن سایز ۵۰۰میلیمتر


مزایای استفاده از لوله های پلی اتیلن

۱ .مقامت در برابر خردگی ناشی از مواد شیمیایی و سایش
۲ .انعطاف پذیری بالا
۳ .ایجاد افت فشار کمتر در سیال درون خود بدلیل ضریب اصطکاک پایین
۴ .دارای وزن مخصوص پایین و قابلیت شناور بودن در آب دریا
۵ .طول عمر بالا

۶ .دارای استاندارد بهداشتی جهت استفاده در انتقال آب آشامیدنی
۷ .مقامت باال در محیط های اسیدی و شیمیایی
۸ .هزینه های پایین تعمیر و نگهداری سالیانه
۹ .پایداری کیفی باال و همچنین دارای استحکام مکانیکی
۱۰ .مقاومت در برابر آفتاب و اشعه ماورا بنفش


انواع کاربرد لوله های پلی اتیلن در صنعت کشاورزی

امروزه لوله های پلی اتیلن کاربرد های فراوانی در صنعت کشاورزی دارد از جمله استفاده از آنها در سیستم های آبرسانی به مزارع و زمین های کشاورزی و همچنین استفاده از انواع اتصاالت پلی اتیلنی برای اجرای سیستم های آبیاری قطره ای و بارانی در زمین ها می باشد. امروزه برای انتقال آب شهری نیز از لوله های پلی اتیلن آبرسان استفاده می‌شود. به دلیل ویژگی های برتر پلی اتیلن در مقایسه با دیگر گزینه ها از قبیل لوله های فلزی و سیمانی...سبب شده تا استفاده از لوله پلی اتیلن در انتقال آب به گزینه اول تبدیل شود.شما میتوانید برای خرید نوار تیپ آبیاری قطره ای و استعلام قیمت به مجموعه نوین قطره مراجعه فرمائید.کارشناسان این مجموعه به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشد.


انواع کاربرد لوله های پلی اتیلن در صنعت کشاورزی | نوین قطره
لوله پلی اتیلن و کارایی آن | نوین قطره
سایز لوله‌های پلی اتیلن|نوین قطره
نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.