advertise

آشنایی با لوله پلی اتیلن و کارایی وکاربرد های فراوان آن

کاربرد لوله پلی اتیلن  | نوین قطره

کاربرد لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین لوله‌های مورد استفاده در صنعت کشاورزی می باشد و سابقه تولید آن در جهان به بیش از هفتاد سال پیش باز می گردد و جنس آن از مواد شیمیایی پلی اتیلن می باشد. لوله پلی اتیلن انواع مختلفی دارد که هر کدام کارایی مخصوص خود را دارد که می‌توان به لوله پلی اتیلن آبرسانی،لوله پلی اتیلن گازی لوله های پلی اتیلن غلافی، لوله پلی اتیلن آبیاری قطره‌ای اشاره کرد. لوله پلی اتیلن آبرسان معمولآ در فشارهای ۴بار(اتمسفر )۶بار(اتمسفر )۸بار(اتمسفر )۱۰بار (اتمسفر ) تا ۱۶بار(اتمسفر )وجود دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرد و در سایزهای ۱۶میلیمتر ،۲۰میلیمتر، ۲۵میلیمتر، ۳۲میلیمتر، ۴۰ میلیمتر، ۵۰میلیمتر، ۶۳ میلیمتر، ۷۵ میلیمتر، ۹۰ میلیمتر، ۱۱۰ میلیمتر، ۱۲۵میلیمتر، ۱۶۰میلیمتر، ۲۰۰میلیمتر، ۲۵۰میلیمتر ،۳۱۵ میلیمتر، ۳۵۵ میلیمتر ،۴۰۰میلیمتر ،۵۰۰میلیمتر، ۶۳۰ میلیمتر تولید میشوند
البته سایز لوله پلی اتیلن را نیز می‌توان بر حسب اینچ نیز نام برد که در بین کشاورزان از گذشته ها بیشتر معمول بوده است و به‌صورت اینچ سایز لوله های پلی اتیلن را بیان می نمودند بطور مثال به لوله پلی اتیلن ۶۳ میلیمتر لوله پلی اتیلن دو اینچ گفته می‌شود لوله‌های پلی اتیلن بر حسب اینچ از ۳/۸اینچ که همان لوله ۱۶ میلیمتر که کوچکترین سایز لوله‌های پلی اتیلن می باشد شروع و ۲۴ اینچ که بزرگترین لوله پلی اتیلن معمول و رایج است ختم می گردد سایز لوله های پلی اتیلن بر حسب سانتی‌ متر هم می‌توان نام برد ولی در میان مصرف کنندگان رایج نیست.


در ابتدا به توضیح در خصوص لوله های پلی اتیلن امروزه با صرفه اقتصادی بالایی که دارد جایگاه ویژه ای بین کشاورزان برای خود اختصاص داده است که جایگزین لوله های بتنی و فلزی شده است که مهترین عامل آن حمل و نقل راحت مقاومت بالا در برابر فشار و فرسودگی و خردگی و وزن سبک دارای انعطاف پذیری بالا می باشد امروزه کشاورزان حتی برای استفاده از لوله جدار چاه آب های کشاورزی ترجیح می دهند از لوله پلی اتیلن استفاده کنند زیرا از لحاظ دوام و قوام بسیار کاربردی تر از لوله جدار می باشد .
نکته ای که می توان به آن اشاره کرد این است از لوله های پلی اتیلن در زمینه های مختلف کشاورزی از جمله سیستم آبیاری تحت فشار و سیستم آبیاری بارانی ،زه کشی ،انتقال آب بین شهری و استانی و غیره کاربرد فراوانی دارد که امروز سازمان آب بیشترین خریدار و مشتری لوله های پلی اتیلن برای انتقال آب هستند و دیگر از لوله های فلزی به دلیل قیمت بالا و عدم پیشرفت سریع کار استفاده نمی گردد یا بسیار محدود شده است. لوله پلی اتیلن آبیاری قطره‌ای معمولآ در سایز ۱۶ میلیمتر تولید و بیش تر برای مصارف باغداری گلخانه ای و قطره چکان استفاده می شود.
تولید لوله پلی اتیلن عمدتا در سه نوع PE۶۳,PE۸۰, PE۱۰۰ انجام می پذیرد که این سه گرید تفاوت هایی باهم دارند تفاوت لوله های پلی اتیلن PE۸۰ با PE۱۰۰ در وزن و مقدار دانسیته استفاده شده در آنها می باشد لوله پلی اتیلن PE۱۰۰ دارای وزن کمتر دانسیته بیشتر و ضخامت کمتر و لوله پلی اتیلن PE۸۰ دارای دانسیته کمتر و ضخامت بیشتر و وزن بیشتر است. لوله پلی اتیلن PE۶۳ نیز نوع دیگری آز لوله‌های پلی اتیلن است که نسبت به لوله‌های پلی اتیلن PE۸۰,,PE۱۰۰ کارایی خیلی کمتری دارد یا به عبارتی می‌توان گفت دیگر استفاده و تولید این نوع لوله پلی اتیلن دیگر منسوخ شده است چرا که مواد اولیه آن از جنس گرانول و ضایعات می باشد به همین دلیل بسیار ضعیف و شکننده می باشد و اغلب بیشتر کشاورزان از لوله‌های پلی اتیلن استاندارد PE۸۰,PE۱۰۰ استفاده می نمایند.
در بین لوله‌های پلی اتیلن لوله گرید PE۱۰۰ جدیدترین و مقاوم ترین لوله‌های پلی اتیلن است ولی متاسفانه قیمت آن بسیار بالا می باشد از این‌رو لوله PE۸۰ هم از نظر کیفیت و هم از نظر قیمت بصرفه و کارایی بالایی دارد. لوله های پلی اتیلن به صورت کلافی و شاخه ای تولید می گردند که لوله‌های پلی اتیلن با سایز پایین عمدتا ۱۶ تا ۱۲۵ میلیمتر به‌ صورت کلافی می باشد و لوله های پلی اتیلن سایز بالا تر از لوله پلی اتیلن ۱۲۵ به‌ صورت شاخه ای و به اندازه های ۶ و ۱۲ متری تولید می‌شود. لوله های پلی اتیلن به وسیله اتصال جوشی یا فلنجی به یکدیگر متصل می‌شوند که اتصال فلنجی بسیار آسان‌تر و سریع تر انجام می پذیرد.انواع لوله پلی اتیلن از جمله لوله پلی اتیلن کشاورزی ، لوله پلی اتیلن فشار قوی و همچنین لوله پلی اتیلن ضد اسید را می توانید از نوین قطره خریداری نمایید.


قیمت لوله پلی اتیلن

قیمت لوله پلی اتیلن به دو عامل وزن و فشار کاری آن بستگی دارد هر چه فشار کاری لوله پلی اتیلن بیشتر و بالا تر باشد وزن لوله بیشتر می شود و در نتیجه قیمت آن نیز بیشتر خواهد شد. نحوه محاسبه قیمت لوله پلی اتیلن از حاصل ضرب وزن یک متر لوله موردنظر در قیمت هر کیلو مواد اولیه بدست می آید که با توجه به نوسانات زیاد نرخ ارز و افزایش آن و بطبع افزایش قیمت مواد اولیه پتروشیمی قیمت لوله پلی اتیلن نیز بالاتر می رود و به همین دلیل قیمت لوله های پلی اتیلن متغیر و ثابت نیست. شرکت نوین قطره با چندین سال سابقه و تجربه در عرصه صنعت لوله پلی اتیلن و تولید انواع مختلف لوله پلی اتیلن توانسته است گام بزرگی در راستای تولید لوله‌های پلی اتیلن در کشور بردارد و هدف این گروه صنعتی در این است که با تمام تلاش و کوشش شبانه روزی بدون وفقه در تولید هزینه ها ی تولید را کاهش دهد
و بتواندبا ارائه محصولات با کیفیت و ممتاز و مرغوب و مقاوم و قیمت مناسب به کشاورزان زحمت کش و مصرف کنندگان گرامی در تولید هرچه بیشتر و بهتر محصولات کشاورزی یاری رساند هم چنین شرکت نوین قطره با به کارگیری نیروهای خبره و توانمند از جمله‌ مهندسین با دانش فنی بالا و اپراتورهای ماهر و دلسوز و استفاده از تکنولوژی و دستگاه‌های جدید با برندهای معتبر و استفاده از مواد اولیه درجه یک و مرغوب توانسته است که در عرصه های بین المللی نیز محصولات خود را صادر نماید و خوش بدرخشد و به دنبال تولید هرچه بیشتر و بهتر انواع لوله پلی اتیلن برای شما مصرف کنندگان عزیز است.برای مشاهده تمامی خدمات دکمه مورد نظر را کلیک نمائید.

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.